انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
تاریخ : چهارشنبه بیستم اردیبهشتماه سال 1391

               انجمن کتابخانه های تخصصی انگلستان

 

 

بسیاری از انجمن ها و گروههای تخصصی مانند انجمن کتابداران آمریکا، انجمن کتابداران انگلستان همانند دانشگاهها در کنار سایر اهداف علمی و صنفی به انتشار منابع اطلاعاتی نیز می پردازند.

 

منابع اطلاعاتی منتشر شده توسط این انجمن ها بسیار تخصصی است و در بسیاری از مواقع از طریق روش های معمول قابل دستیابی نمی باشند و تنها راه تهیه آن ارتباط مستقیم با آنها یا عضویت است....

 

 

بسیاری از انجمن ها و گروههای تخصصی مانند انجمن کتابداران آمریکا، انجمن کتابداران انگلستان همانند دانشگاهها در کنار سایر اهداف علمی و صنفی به انتشار منابع اطلاعاتی نیز می پردازند.

منابع اطلاعاتی منتشر شده توسط این انجمن ها بسیار تخصصی است و در بسیاری از مواقع از طریق روش های معمول قابل دستیابی نمی باشند و تنها راه تهیه آن ارتباط مستقیم با آنها یا عضویت است.

اطلاعات رایگان موجود در وب سایت انجمن ها و گروههای علمی نیز بسیار با ارزش است.

نکته قابل توجه این است که کتابخانه ها با عضویت در این انجمن ها می توانند بعضی از انتشارات و خدمات آنها را رایگان دریافت نمایند، یا از تخفیفهای قابل توجهی استفاده کنند.

یکی از انجمن های مهم کتابداری انجمن کتابخانه های تخصصی انگلستان (اسلیب) می باشد.

 

اسلیب. انجمن كتابخانه‌های تخصّصی و مراكز اطلاع‌رسانی انگلیس (اسلیب) ، در سال 1924 تأسیس شد. این انجمن محلی برای بحث و تبادل نظر در زمینه آماده‌سازی اطلاعات به‌ویژه شاخه كتابخانه‌های علمی ـ تحقیقاتی و كتابخانه‌های سازمان‌های صنعتی بزرگ است.

پس از جنگ دوم جهانی، افزایش حجم و شمار چنین كتابخانه‌هایی پیامدهای مستقیمی برای اسلیب داشت. طی چندین سال، ارزش اطلاعات فنی از طریق واحدهای عظیم صنعتی نظیر آی.سی.آی. شناخته شد و این شناخت از طریق ظهور انجمن‌های تحقیقاتی و بسیاری از مؤسساتی كه توسط وزارتخانه‌های گوناگون اداره می‌شدند همراه گردید. این امر به مفهوم افزایش اعضای اسلیب و افزایش میزانِ به اشتراك گذاشتن اطلاعات است.

اهداف اسلیب عبارت است از "آموزش دسترسی به اطلاعات حوزه‌های مختلف، به‌ویژه حوزه علوم اطلاع‌رسانی و فن‌آوری اطلاعات". خدمات آگاهی‌رسانی اسلیب از طریق انتشار مقالات همایش‌ها و مقالات تحقیقاتی در مجلات خود نظیر برنامه‌های اسلیب، دبیزش، و مدیریت اطلاعاتی؛ در تك‌نگاشت‌های تخصصی كه اغلب یافته‌های تحقیقاتی است و بودجه آن توسط اسلیب تأمین شده؛ در فهرست‌های تخصصی كتاب؛ و نیز در فهرست‌های همایش‌های فنی و علمی كه در آینده برگزار می‌شود ارائه می‌گردد. در سطوح شخصی‌تر، اسلیب خدمات استخدامی ارائه می‌دهد كه به ایجاد هماهنگی میان كارفرمایان و كاركنان كمك می‌كند. گروه‌های خاص مورد توجه اسلیب، با صنایع، مطالب، و فنون مختلف ارتباط دارند. هر گروه جلسات، همایش‌ها، ملاقات‌ها، و اجتماعات خود را برگزار می‌كند و انتشارات خاص خود را نیز دارد. این گروه‌ها موضوع‌های مختلف فراوانی از جمله: علوم رایانه‌ای، مهندسی، اطلاعات بازرگانی، الكترونیك، شیمی، و ترجمه فنی را در برمی‌گیرد.

اسلیب به‌طور عمده نقش مشاور اطلاع‌رسانی و مشاور كتابخانه ملی را برعهده دارد. این انجمن در سال 1995 نیز گزارشی درباره خدمات كتابخانه عمومی در انگلیس و ویلز به نمایندگی از بخش میراث ملی منتشر كرد. این گزارش دامنه و ارزش خدمات كتابخانه عمومی را به‌گونه‌ای كه امروزه وجود دارد بررسی می‌كند و توصیه‌هایی را نیز برای آینده این خدمات در جهان در حال تغییر ارائه می‌دهد.

اسلیب همیشه اعضایی در بسیاری از كشورهای ماوراء بحار به‌ویژه در كشورهای مشترك‌المنافع و اتحادیه اروپا دارد؛ همچنین پیوند محكمی با دیگر مؤسسات اطلاع‌رسانی نظیر فید داشته و غالباً نماینده‌ای از این مؤسسات در هیأت اجرایی اسلیب حضور دارد.

دامنه تأثیر و علایق اسلیب می‌تواند به بهترین شكل از طریق برگزاری برخی دوره‌ها و كلاس‌های كارآموزی كه توسط گروه توسعه حرفه ‌ای اداره می‌شود به نمایش درآید. این دوره‌ها شامل مهارت‌های ارتباطی، حق مؤلف، تهیه اصطلاحنامه، جست‌وجوی پیوسته، فهرست‌نویسی، نمایه‌سازی، اطلاعات اتحادیه اروپا، برنامه‌ریزی برای سوانح غیرمترقبه، و نیز انجام دیگر فعالیت‌هاست.

جهت اطلاعت بیشتر می توانید به سایت ذیل مراجعه نمایید.

www.aslib.com

منبع: ویکی پدیا

 

 
طبقه بندی: دانستنی ها، 
ارسال توسط خانم جوادیان
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic