انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
تاریخ : یکشنبه سوم اردیبهشتماه سال 1391

تکنولوژی پی.دی.ای                   

اخیرا مقاله ای مطالعه کردم که تکنولوژی جدیدی با نام پی. دی. ای. یا همیاران دیجیتالی شخصی را معرفی می کند و به نقش و جایگاه آن در کتابخانه می پردازد. مقاله جالبی است.پی. دی. ای. یک وسیله الکترونیکی کوچک می باشد که وظایف معمول دفتری مثل یادداشت برداری، نگهداری لیست تماس و ... را انجام می دهد....

اخیرا مقاله ای مطالعه کردم که تکنولوژی جدیدی با نام پی. دی. ای. یا همیاران دیجیتالی شخصی را معرفی می کند و به نقش و جایگاه آن در کتابخانه می پردازد. مقاله جالبی است

پی. دی. ای. یک وسیله الکترونیکی کوچک می باشد که وظایف معمول دفتری مثل یادداشت برداری، نگهداری لیست تماس و ... را انجام می دهد. شرکت اپل آن را ابداع کرد. در واقع پی. دی. ای. ها کامپیوترهای کوچک و سبکی هستند در دست و جیب جای گرفته و به راحتی قابل حمل میباشند .این کامپیوترها قابلیت اتصال به اینترنت را نیز دارند.

کتابخانه ها میتوانند از آنها برای بهبود خدمات خود بهره بگیرند . البته کتابخانه هایی که وب سایت دارند و روبه دیجیتالی شدن پیش می روند.

در واقع خدمات کتابخانه را میتوان قابل بارگذاری در پی. دی. ای. ها کرد و مراجعه کنندکان کتابخانه که این وسیله را دارند میتوانند از روی این دستگاه از خدمات کتابخانه استفاده کنند.

مثلا استفاده کننده می تواند مجموعه بی نظیری از هزاران سند و مدرک، نقشه ها ، پایگاههای اطلاعاتی، کتابهای الکترونیکی و ... را که توسط کتابداران قابلیت بار گذاری روی پی. دی. ای. را پیدا کرده اند، از طریق دستگاه خود ببیند و استفاده کند و یا در بخش امانت کتابخانه می توان طوری برنامه ریزی کرد که کاربر جریمه ها را الکترونیکی دریافت کند و یا لیست کاملی از کتب امانت گرفته را ببیند.

البته باید توجه داشت که این دستگاه برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست زیرا باطری آن به سرعت تمام می شود.

در بخش نشریات می توان فهرست مندرجات مجلات انتخاب شده را قابل بارگذاری در پی. دی. ای. کرد. تا کاربر بتواند مقاله مورد نظر را سفارش دهد .

پی. دی. ای. ها خود می توانند ابزار کار کارمندان کتابخانه باشند مثلا میتوانند به عنوان یک بارکد خوان عمل کنند. می توانند برای سیاهه برداری از مجموعه مورد استفاده قرار گیرند.

اگر با استفاده از یک نرم افزار هوشمند موقعیت یاب، نقشه کتابخانه را روی پی. دی. ای. ها راه اندازی کنیم مراجعان کتابخانه که این دستگاه را دارند میتوانند مکان مورد نظر خود را به راحتی در کتابخانه بیابند.

به نظر مولف این مقاله، کتابخانه ها به جای صرف بودجه هنگفت برای تهیه منابع اطلاعاتی فیزیکی می توانند مبالغ کمتری صرف تهیه وسایل دسترسی به اطلاعات منابع غیر فیزیکی مثل پی. دی. ای. ها کنند. با ورود فناوری های جدید می توان بودجه کتابخانه را در جهت مجموعه سازی بهتر مصرف کرد.

 

 
طبقه بندی: دانستنی ها، 
ارسال توسط فریبرز تقی پور
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic