انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
تاریخ : دوشنبه بیست و هشتم فروردینماه سال 1391

کتابخانه هیبریدی چیست؟

کتابخانه هیبرید پیوستاری میان کتابخانه سنتی و دیجیتالی است که دست آورد بالقوه آن بهره وری از مجموعه های سنتی در کنار مواد دیجیتالی است . کتابخانه هیبرید رویکرد متفاوتی را نسبت به کتابخانه تمام دیجیتال بر می گزیند و ضمن تآکید بر دسترسی به اطلا عات که خواست ،پیش بینی راهکارهایی برای دسترسی به مدارک در قالب غیر دیجیتالی را نیز مورد توجه قرار دهد...

 

کتابخانه هیبرید پیوستاری میان کتابخانه سنتی و دیجیتالی است که دست آورد بالقوه آن بهره وری از مجموعه های سنتی در کنار مواد دیجیتالی است . کتابخانه هیبرید رویکرد متفاوتی را نسبت به کتابخانه تمام دیجیتال بر می گزیند و ضمن تآکید بر دسترسی به اطلا عات که خواست ،پیش بینی راهکارهایی برای دسترسی به مدارک در قالب غیر دیجیتالی را نیز مورد توجه قرار دهد.

ویژگیهای کتابخانه هیبرید

دستاورد بالقوه خدمات هیبرید بهره وری از مجموعه های سنتی است.اندیشه ایجاد کتابخانه های هیبرید از این باور نشات می گیرد که براوردن نیازهای اطلاعاتی کاربران یا دسترسی به منابع سنتی یا منابع دیجیتالی به تنهایی میسر نمیشود.کاستی های رویکردهای سنتی در تحویل اطلاعات و مدارک شناخته شده اند و رویای ایجاد کتابخانه های تمام دیجیتالی اگر نه برای همیشه ،دست کم در حال حاضردور از دسترس است. منابع سنتی با انکه از لحاظ علمی، تاریخی ،اقتصادی، و فرهنگی بسیار ارزشمند هستند ، به دلیل دشواری کشف اطلاعات ،تحت الشعاع دسترسی آسان و سریع به منابع دیجیتالی،به ویژه وب،قرار گرفته است. افرادی که عمدتا" به وب وابسته اند مجموعه های معتبر کتابخانه های خود را قربانی سهولت و دسترس پذیری منابع وب می کنند. کتابخانه هیبرید رویکرد متفاوتی را نسبت به کتابخانه تمام دیجیتالی بر می گزیند و ضمن تاکید بر دسترسی به اطلاعاتی که خاص کتابخانه های دیجیتالی است ،پیشبینی راهکارهایی برای دسترسی به مدارک در قالبهای غیر دیجیتالی را نیز مورد تاکید قرار می دهد . این امر ضمن خارج کردن مجموعه های سنتی از انزوا ،نیاز به دیجیتالی کردن یا تهیه نسخه های دیجیتالی برخی مواد را کاهش داده و بدین ترتیب خطر افزونگی در مجموعه های گرداوری شده را نیز کاهش می دهد. می توان گفت که کتابخانه هیبرید کتابخانه ای است که در ان ، میان مواد سنتی و دیجیتالی همزیستی وجود دارد.

 

واژه ی هیبرید نیز مانند سایر نامهایی که بر کتابخانه های نوین اطلاق می شود از رشته های بیولوژی و با عنایت به تئوری تکامل و اصل تنازع بقا به وام گرفته شده است. کاربرد "هیبرید" در جامعه ی کتابداری و اطلاع رسانی حاکی از توانایی انطباق با هردو محیط چاپی و دیجیتالی است.محیط اطلاعاتی هیبرید به منزله ی محیطی توصیف کرد که در ان گستره ای مناسب از خدمات ناظر بر محمل های متفاوت اطلاعاتی به شیوه ای همگون و یکدست واز طریق رابطی واحد در اختیار کاربران قرار می گیرد و نیز ممکن است خدمات توزیع شده محلی یا دور دست را به صورت چاپی و الکترونیکی در بر گیرد. این محیط کلیه عملکردهای زیر یا برخی از انها را فراهم می اورد:کاوش و مکان یابی و درخواست وتحویل واستفاده صرف نظر از حوزه ای که اشیا در ان نگهداری می شوند. حوزه عمل انها ممکن است کتابخانه ها و ارشیوها و موزه ها و دولت باشد . ممکن است پیکربندی پویایی برای بازتاب علاقه کاربران انفرادی یا گروهی وجود داشته باشد . این محیط به نظامهای باز و قراردادهای استاندارد وابسته خواهد بود.
طبقه بندی: دانستنی ها، 
ارسال توسط مژگان یوسفی
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic