انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
تاریخ : چهارشنبه پانزدهم آذرماه سال 1391
در عصر انفجار اطلاعات که اطلاعات به منزله قدرت محسوب می شود انسان با حجم فزاینده اطلاعات و انواع مختلف منابع علمی و ‍پژوهشی روبروست.
نمایه سازی ماشینی  
نویسنده (گان) : سهیلا طالبی، اکرم شاهین  

چکیده :

در عصر انفجار اطلاعات که اطلاعات به منزله قدرت محسوب می شود انسان با حجم فزاینده اطلاعات و انواع مختلف منابع علمی و ‍پژوهشی روبروست. لذا یکی از اصلی ترین دغدغه های بشری دستیابی سریع و آسان به اطلاعات می باشد; در این راستا ضرورت سازماندهی اطلاعات بیش از پیش احساس می شود. یکی از فعالیتهای دخیل در امر سازماندهی و دسترس پذیر نمودن اطلاعات نمایه سازی است. امروزه جهت تسهیل و تسریع در بازیابی اطلاعات، رایانه به کمک نمایه سازان شتافته و نمایه سازی اغلب به صورت ماشینی انجام می گیرد. در مقاله حاضر ضمن ارائه تاریخچه و تعاریف متعددی از نمایه سازی ماشینی، مراحل، روشها، اصول و انواع نمایه سازی ماشینی بیان شده است. این مقاله امکانات لازم جهت نمایه سازی ماشینی را شامل فضا، بودجه، تجهیزات و نیروی انسانی ( متشکل از متخصصین کامپیوتر، زبان شناسان، متخصصین موضوعی و کتابداران) دانسته و نیز به مشکلات نمایه سازی ماشینی اشاره کرده و در پایان با مقایسه مزایا و معایب نمایه سازی دستی و ماشینی، در مورد ارجحیت استفاده از این دو نوع نمایه سازی نتیجه گیری به عمل آورده است.

کلید واژه ها :نمایه سازی، نمایه سازی ماشینی، نمایه سازی خودكار، نمایه سازی دستی، نمایه سازی با كمك رایانهطبقه بندی: آموزشی، 
ارسال توسط زهرا چقامیرزایی
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic