تبلیغات
انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه - نگهداری قدیمی‌ترین كتاب چاپ سربیِ ایران در كتابخانه مركزی آستان قدس
انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه

 

نگهداری قدیمی‌ترین كتاب چاپ سربیِ ایران در كتابخانه مركزی آستان قدس

 

اولین نسخه کتاب چاپ سربی با عنوان «رساله ی جهادیه» که درنخستین چاپخانه‌ی سربی در ایران، در شهر تبریز توسط میرزا زین‌العابدین تبریزی چاپ شده است درکتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگه داری می شود...

به گزارش لیزنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی رییس اداره مخطوطات این سازمان با بیان این مطالب گفت:رساله ی جهادیه،ابتدا در سال1233قمری توسط زین العابدین بن ملک محمد تبریزی به چاپ رسید.

سید محمد رضا فاضل هاشمی بیان کرد: "این رساله پس از حمله‌ی روس‌ها به ایران در زمان فتحعلی‌شاه و ولیعهدی عباس‌میرزا، توسط قائم مقام فراهانیِ وزیر نوشته شده و شامل فتواهای روحانیون درباره‌ی جهاد با روس (جنگ دوم روس و ایران) است که به نثری مسجع و زیبا به فارسی ترجمه شده است. هدف اصلی مؤلّف در این رساله، ترغیب و تشویق مسلمانان به جهاد در برابر متجاوزان روس است.

وی با بیان اینکه مؤلّف این کتاب میرزا عیسی قائم‌مقام فراهانی‏ است که درسال1234 قمری، در دارالانطباع شهر ‏تبریز ، ‏درابعاد 14 در 22 سانتی‌متر (قطع رقعی) به زبان فارسی چاپ شده است گفت: آغاز این نسخه با این جمله آمده است: بسمله نحمد الله الواحد القهّار و نصلّی علی نبیّنا المختار و علی آله السادة الاخیار...؛ ‏خط نسخ؛ جلد مقوایی با روكش پارچه؛ كاغذ فرنگی سفید آهاری مزین به جدول می باشد."

گفتنی است كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی با بیش از هزار سال سابقه فرهنگی و تاریخی یكی ازكهن‌ترین  و غنی ترین كتابخانه‌های جهان اسلام است كه آثار بسیار نفیسی از سده‌های اولیه اسلام  را در خود جای داده است.
طبقه بندی: تازه های خبری، 
ارسال توسط میترا عبدی
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت