انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
تاریخ : چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشتماه سال 1392
                                                                                                                           در گذر زمان همه‌چیز تغییر می‌پذیرد و آنچه ماندگار می‌ماند كه این تغییر را بپذیرد و خود را با شرایط جدید منطبق كند. توجه به كتاب و كتابخوانی در دنیای متكثر رسانه‌ای و شلوغ روزمرگی‌ها با توجه به شرایط پیشین بی‌انصافی است. این متن ضمن بیان عوامل موثر بر رشد فرهنگ كتابخوانی به بیان شیوه‌های تغییر و روزآمدی در برخورد با موضوع كتابخوانی می‌پردازد.  این یك تصور غلط است كه فكر كنیم با توسعه رسانه‌های دیداری و شنیداری ماهواره، رادیو و تلویزیون و شبكه ارتباطی اینترنتی، مخاطب و علاقه‌مندان به مطالعه و تحقیق از كتاب بی‌نیاز شده‌اند. كتاب یك ابزار فرهنگی كهن است كه از قرن‌ها پیش با انسان بوده است. كتاب در ابتدا وسیله‌ای بود برای ثبت وقایع، علوم و همچنین متون مذهبی، بعدها با رونق گرفتن صنعت چاپ و متولد شدن هنر داستان نویسی، كتاب جنبه سرگرمی هم یافت.

حس نیاز به كتاب و آموختن كتابخوانی


كمبود وقت، زیاد شدن سرگرمی‌ها و گرانی كتاب‌ها علت‌هایی است كه افراد برای دوری از كتاب عنوان می‌كنند. اما اگر هر سه این علت‌ها را با نگاهی كوتاه بررسی كنیم متوجه می‌شویم كه برای كسی كه كتابخوان باشد به سادگی قابل رفع است. اول این‌كه روزانه بخش زیادی از وقت مردم به عنوان وقت مرده می‌گذرد می‌تواند با كتاب به خوبی زنده شود. دوم این‌كه در كنار بسیاری از سرگرمی‌های دنیای امروز كه فقط زمان را می‌گیرند كتابخوانی فواید بسیار دارد  و در آخر این‌كه با عضویت در كتابخانه‌ها می‌توان دسترسی ارزان‌تری به كتاب‌ها داشت.  در نتیجه می‌توان گفت اینها بهانه‌هایی برای رهایی این سوال است كه چرا كتاب نمی‌خوانیم؟!!!

 

اگر یك پله به عقب بازگردیم و از این دلایل بگذریم درمی‌یابیم مهم‌ترین دلیل برای دوری افراد از كتاب و جایگاه كمرنگ كتابخوانی«حس نیاز نداشتن» به كتاب است. در ذهن افراد عموما كتاب به عنوان یك گزینه تعریف نشده است و هیچ حس نیازی نسبت به آن ندارند و به عبارتی لذت كتاب خواندن را نیاموخته‌اند. مطالعه می‌تواند در زندگی فرد، اثرات زیر را داشته باشد و نمایانگر انگیزه‌های مختلف اجتماعی و شخصی افراد برای مطالعه باشد.

 

1. مطالعه موجب آگاهی بیش‌تر فرد از مسائل موجود و كسب مهارت او برای حلّ آنها می‌شود.


2. مطالعه در كسب اعتبار فرد و رهایی او از احساس حقارت و خود كم‌بینی شده و باعث كسب اعتماد به نفس بیش‌تر در فرد می‌شود.


3. مطالعه در تحكیم عقاید و نظریات فرد و كسب شیوه فكر و دیدگاه‌های جدید و آمادگی او جهت شركت در مباحثات و مجادلات نظری موثر است.


4. مطالعه موجب برخورد و آشنایی فرد با شاهكارهای ادبی می‌شود.


5. مطالعه مطالب سرگرم‌كننده و جالب، موجب فراغت فرد از اضطراب‌ها و تسكین و آرامش می‌شود. (امانی، غفور، 1380، ص 25)  كتاب و علاقه به آن چیزی نیست كه ما از طریق توارث كسب كنیم، یعنی از پدر و مادر خود به ارث ببریم. این یك حس كسب كردنی است. یادگیری و آموختن هم در سنین پایین خیلی بهتر جواب می‌دهد. پس بایدرفتار و آدابی آموخته شود و علاقه‌ای ایجاد گردد. تشویق به خواندن كتاب اگر به خوبی صورت گیرد، فرد كتابخوان خود به خوبی می‌تواند دلایلی را كه ذكر شد مرتفع سازد.ارسال توسط محمد فلاح
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic