انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
تاریخ : پنجشنبه بیست و نهم فروردینماه سال 1392
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نشست خبری گفت: در صورت افزایش تعداد اعضای کتابخانه ملی ایران مجبور به حذف دانشجویان کارشناسی ارشد از خدمات این کتابخانه خواهیم بود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ابتدای نشست درخصوص مهمترین اقدامات سازمان در سال 91 گفت: راه اندازی سایت تشکیلات نظارت و بازرسی، نصب صندوق انتقادات و پیشنهادها، برگزاری بیش از 80 همایش تخصصی، سازمانی، ملی و بین ‌المللی، پیگیری بیش از 30 جلسه شورای معاونین در سال 91، برپایی 60 نمایشگاه داخلی، ملی و بین ‌‌‌المللی، ساماندهی تفاهمنامه‌ های ملی و بین ‌‌المللی از مهمترین برنامه‌ های این سازمان در سال گذشته بود.


دکتر صلاحی با اشاره به افزایش 50 درصدی بازدیدکنندگان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نسبت به سال 1390 بیان کرد: 10 هزار و 500 نفر مجموع بازدید کنندگان سال 91 سازمان بودند که هزار و 500 نفر آنان بازدید کنندگان خارجی بودند.


وی افزود: امضای 7 تفاهم نامه خارجی و برپایی 10 نشست تخصصی به میزبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از دیگر برنامه‌ های این سازمان در سال گذشته بود.  او گفت: سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران با حضور فعال در مجموعه ایفلا، ایکا، سواربیکا، همکاری با حافظه جهانی یونسکو سال پر باری داشت. سازمان نخستین نمایشگاه قرآنی بین ‌المللی را در ماه مبارک رمضان برگزار کرد و در آن فردی ارمنی قرآن ترجمه شده خود را به نمایش گذاشت.


صلاحی با اشاره به ثبت ملی و بین المللی آثار ایرانی گفت: کمیته ملی حافظه جهانی در سال گذشته 6 اثر را به ثبت ملی رساند و تاکنون 30 اثر  به ثبت ملی رسیده و  همچنین پنج اثر در حافظه جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. در سال 2012 دو اثر با عناوین ذخیره خوارزمشاهی و مجموعه نقشه‌ های تاریخی وزارت امور خارجه در دوره قاجار را ارائه کردیم. او اظهار امیدواری کرد: اعضای یونسکو با آثار تاریخی ایران سیاسی برخورد نکنند.


وی درخصوص آثاری که ثبت جهانی شد، بیان کرد: لوح‌‌ های ثبت جهانی تحویل مراکز مربوط داده شد و هم با پایش میدانی آثار، از نظر شرایط نگهداری آنان مانند شرایط رطوبت، نور و  وضعیت فیزیکی بررسی شد تا آثار مکتوب این ملت حفظ شود.


دکتر اسحاق صلاحی با اعلام این که این سازمان در سال 91 از نظر بودجه 62.5 درصد در لایحه بودجه رشد داشته است گفت: هنگام واگذاری لایحه سال گذشته فقط 72 درصد بودجه پیشنهادی تصویب شد. لایحه بودجه  این سازمان در سال 92  نسبت به سال 91، 15 درصد کاهش در بخش جاری و 23درصد در قسمت تملک و دارایی را تجربه کرده است.


رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین درباره مجوز هایی که این سازمان از شورای عالی انقلاب فرهنگی دریافت کرده، گفت: راه‌اندازی نمایشگاه دائمی فرهنگ و تمدن از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در ساختمان 30تیر( ساختمان پیشین کتابخانه ملی) از مجوز‌هایی بود که دریافت شد و قرار است این نمایشگاه با انجام مقدمات، برگزار شود.  شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را موظف کرد تا کتاب‌هایی که مجوز می گیرند لوح فشرده آخرین محتوای کتاب را برای آرشیو در کتابخانه ملی ارسال کنند.


دکتر صلاحی افزود: سومین مصوبه سال گذشته برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران واسپاری تمام منابع غیر کتابی به صورت کتاب به کتابخانه ملی ایران بود. همچنین در سال گذشته تمام دستگاه‌ های دولتی مکلف شدند پژوهش ها و تحقیقات خود را در قالب لوح فشرده به کتابخانه ملی ارسال کنند.


وی تصریح کرد: وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه‌ آزاد و حوزه ‌های علمیه نیز مکلف شدند یک نسخه از پایان ‌نامه ‌های دوره کارشناسی ارشد و دکترا را همراه با نسخه لوح فشرده در اختیار کتابخانه ملی قرار دهند. تا کنون 87 هزار پایان نامه دریافت کردیم. بر اساس آخرین توافق با پژوهشگاه علوم وفناوری، وزارت علوم و ایران داک مقرر شد در سال 92 بیش از 200 هزار جلد پایان نامه به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتقل شود.


او افزود: مصوبه بعدی این بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی کتابخانه ‌های دولتی را مکلف کرده نسخه ‌‌های خطی خود را اسکن کرده و یک نسخه آن را به این سازمان تحویل دهند و آخرین مصوبه این بود که یونسکو  ریاست مرکز نسخ خطی را به ایران واگذار کرد. بر این اساس کشورهای منطقه با محوریت قرار دادن ایران در زمینه نسخه ‌های خطی همکاری خواهند کرد.  بعد از اعلام یونسکو، شورای عالی انقلاب فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را به ریاست این مرکز انتخاب کرد.


رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: در بخش پژوهش دو فصلنامه علمی و پژوهشی داریم که گنجینه در بخش سند و فصلنامه کتاب و کتابداری است در بخش کتاب است و تمدید چاپ این دو فصلنامه از اقدامات سال گذشته این سازمان بود. سه شماره از فصلنامه جدید ایران و اسلام بعد از 15 سال انتظار مجوز چاپ دریافت کرد و دو نشریه آماد و تاریخ شفاهی  هم مجوز چاپ از وزارت علوم را دریافت کردند.


دکتر صلاحی تأکید کرد: کاهش عضویت فیپا به دو روز، تصویب 90 پژوهش در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال گذشته، مراجعه 600 هزار نفر در سال گذشته به کتابخانه ملی  و ارائه اطلاعات 2 میلیون منبع کتاب چاپی  روی سایت این سازمان از دیگر اقدامات سال گذشته بود. تا سال 1385 ، 200 هزار عنوان کتاب چاپی اطلاع ‌رسانی می‌ شد اما اکنون این رقم به دو میلیون جلد رسیده است.


او ادامه داد: تا سال 1385 هشت هزار از 19هزار نسخه خطی در سایت اطلاع ‌رسانی می شد اکنون 36 هزار جلد نسخه خط از 36 هزار آرشیو نسخه ‌های خطی موجود در مخازن اطلاع ‌رسانی می شود و  این اطلاعات روی سایت قرار دارد. در سال 91 ، 44 هزار و 126 منبع دیجیتال سازی شد که شامل 11 میلیون و 181 هزار صفحه است و اکنون 16 ملیون صفحه دیجیتال در سایت کتابخانه ملی قرار دارد.  در سال 91 ،19هزار و 105 جلد نسخه خطی اسکن شد و اکنون رقم دقیق آن 35 هزار و 400 نسخه است.

وی درباره پایان نامه‌ های اسکن شده عنوان کرد: 8 هزار و 132 پایان نامه در سال 91 اسکن شده که اکنون شامل یک میلیون و320 صفحه است که در تالار دیجیتال کتابخانه ملی قرار گرفته و در سال 92 تلاش به سوی اسکن کتاب ‌های چاپی پر مراجعه، چاپ سنگی، نشریات قدیمی و پایان نامه‌ها معطوف می شود.

 

دکتر صلاحی درباره برنامه های آتی گفت: از مسئولین کتابخانه ازبکستان برای همکاری در حوزه نسخ خطی دعوت خواهد شد. رئیس کتابخانه ملی فیلیپن در 7 تا9 اردیبهشت برای بازدید و همکاری به ایران سفر خواهند کرد. در سال 92 برگزاری همایش بین المللی در سطح 57 کشور اسلامی با حضور روسای کتابخانه ملی و آرشیو و مراکز نسخ خطی در کتابخانه ملی برای هم افزایی  بیشتر در دستور کار است.

 

او ادامه داد: با خانه کتاب و سرا ی اهل قلم برای حضور بیشتر در نمایشگاه کتاب امسال همکاری خواهیم کرد و  55عنوان کتاب جدید در نمایشگاه از سوی کتابخانه ملی ارائه خواهد شد.

 

دکتر صلاحی در پایان گفت: هر شخص نهاد غیر دولتی و دستگاه دولتی که نسخ خطی داشته باشد می تواند آن را اهدا یا به صورت امانت در کتابخانه در شرایط مناسب نگهداری کنیم و احتمال داد، در صورت افزایش تعداد اعضای کتابخانه ملی ایران مجبور به حذف دانشجویان کارشناسی ارشد از خدمات این کتابخانه خواهیم بود.
طبقه بندی: تازه های خبری، 
ارسال توسط انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic