تبلیغات
انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه - سطح دانش رشته‌های کتابداری
انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
تاریخ : پنجشنبه بیست و سوم آذرماه سال 1391

vaeziسطح دانش رشته‌های کتابداری با نیازهای کتابخانه‌های عمومی هماهنگ باشد

هیچ‌گاه نگفتم که می‌توان با آموزش کوتاه مدت کتابدار تربیت کرد

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: هیچ‌گاه نگفته‌ام که می‌توان با آموزش کوتاه مدت کتابدار تربیت کرد. دوره‌های آموزشی کتابداری باید با نیازهای کتابخانه‌های عمومی هماهنگ باشند و سطح دانش رشته‌های کتابداری باید ارتقا پیدا کند.


 

چند روزی از پایان نمایشگاه كتاب تهران می گذرد. نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور از سازمان‌هایی بود كه در این نمایشگاه حضور فعال داشت و تفاهنامه‌های همكاری متعددی با مراكز مرتبط خود منعقد كرد. 

یكی از این تفاهنامه‌های همكاری میان دانشكده كتابداری دانشگاه تهران و نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور منعقد شد كه امید می‌رود به دنبال آن ورود كتابداران به نهاد كتابخانه‌های كشور تسهیل شود.

این در حالی است كه پیش از این از سوی برخی از استادان و دانشجویان رشته كتابداری گله‌مندی از مدیر نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور مبنی بر برخی از سخنانش درباره تربیت كتابدار در دوره‌های كوتاه‌مدت وجود داشت.

منصور واعظی،دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پاسخ به این موضوع و روند جذب فارغ‌التحصیلان رشته كتابداری در نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: من هیچ‌گاه نگفته‌ام که می‌توان با آموزش کوتاه‌مدت کتابدار تربیت کرد. دوره‌های آموزشی کتابداری باید با نیازهای کتابخانه‌های عمومی هماهنگ باشند و سطح دانش رشته‌های کتابداری باید ارتقا پیدا کند.

وی ادامه داد: دروسی که در این رشته تدریس می‌شوند باید مبتنی بر مبانی فرهنگ دینی ما باشند و نباید تنها مصرف‌کننده آن چیزی باشیم که در غرب تولید می‌شود. باید در این زمینه خودمان نظریه‌پرداز باشیم.

واعظی تاکید کرد: این عقیده من به لحاظ نظری است و عمل من نیز در طی این سال‌ها مشخص است. من  طی 5 سال از کارم 1500 فارغ‌التحصیل رشته کتابداری را جذب کردم، بنابراین این تصور غلط است كه عده‌ای فكر كنند كه معتقدم می‌توان با آموزش كوتاه‌مدت كتابدار تربیت كرد.

واعظی با اشاره به شرایط نهاد كتابخانه‌ها در زمان ورودش به این سازمان گفت:‌ زمانی که من آمدم بسیاری از کارمندان نهاد، تحصیلات دیپلم  یا سیکل داشتند و ما نیز نمی‌توانستیم کارمندان خود را بیرون کنیم، به همین دلیل برای آن‌ها دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برگزار کردیم تا حداقل دانش کتابداری را داشته باشند.

این مقام مسوول اضافه كرد: اکنون بیشتر نیروهایی که در نهاد مشغول به کار هستند دارای تحصیلات لیسانس بوده و رشته کتابداری خوانده‌اند.

وی تاكید كرد: تلاش ما این است که تا آنجا که می‌توانیم از رشته کتابداری نیرو جذب کنیم. در هر سال 2 هزار نفر در این رشته درس می‌خوانند و انتظارشان این است که در نهاد کار کنند،چون جای دیگری برایشان وجود ندارد، بنابراین برای ما فارغ‌التحصیلان رشته کتابداری در اولویت هستند و اگر کارشناسی ارشد یا دکترا داشته باشند ترجیح ما به جذب این نیروهاست.

دبیر كل نهاد كتابخانه‌های عمومی در ادامه سخنانش درباره شرایط جذب نیرو در استان‌های كشور گفت: تنها در شهرستان‌ها و استان‌هایی که نتوانیم بر اساس شاخص‌های خودمان نیرو جذب کنیم از رشته‌های دیگر استفاده و نیرو جذب می‌كنیم.

وی ادامه داد: یکی از شاخص‌های ما در جذب نیرو بومی بودن افراد است؛ما از هیچ استانی برای استان دیگر و برای خانم‌ها از هیچ شهرستانی برای شهرستان دیگر نیرو جذب نمی‌کنیم چون معتقدیم هر کتابداری در شهر خودش دلسوزانه‌تر عمل می‌کند.

واعظی در پایان سخنانش تصریح كرد: تنها در مواردی که نتوانیم در چنین موقعیت‌هایی کتابدار جذب کنیم از رشته‌های نزدیک به کتابداری مانند تاریخ، ادبیات و کامپیوتر استفاده می‌کنیم.طبقه بندی: تازه های خبری، 
ارسال توسط انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت