تبلیغات
انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه - رشد 10 برابری نمایه سازی نشریات در ISC نسبت به سالهای اولیه
انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه

 سرپرست (ISC) با اشاره به راهبرد مهم این پایگاه مبنی بر گردآوری و نمایه سازی هرچه بیشتر نشریات و مقالات علمی کشورهای اسلامی به زبان های مختلف گفت: ISC رشد چشمگیری داشته است، به گونه ای که سرعت نمایه سازی نشریات با اقدامات صورت گرفته نسبت به سال های اولیه 10 برابر شده است.

 سرپرست (ISC) با اشاره به راهبرد مهم این پایگاه مبنی بر گردآوری و نمایه سازی هرچه بیشتر نشریات و مقالات علمی کشورهای اسلامی به زبان های مختلف گفت: ISC رشد چشمگیری داشته است، به گونه ای که سرعت نمایه سازی نشریات با اقدامات صورت گرفته نسبت به سال های اولیه 10 برابر شده است.

 

دکتر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفتگو با لیزنا با اشاره به توسعه فراگیر و همه جانبه آموزش عالی و تحقیقات علمی کشور و تاسیس موسسات و دانشگاه ها در طول سال های گذشته از جمله  تاسیس ISC در سال 1387 درباره عملکرد پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: یکی از راهبردهای مهم پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گردآوری و نمایه سازی هرچه بیشتر آن دسته از نشریات و مقالات علمی کشورهای اسلامی به زبان های مختلف است که از سال 1387 تا کنون منتشر شده اند.

مهراد گفت: البته نشریات عربی و انگلیسی کشورهای اسلامی از سال 1384 تهیه و در ISC نمایه سازی می شود.

سرپرست ISC بیان کرد: در این راستا پایگاه ISC رشد چشمگیری داشته است، به گونه ای که سرعت نمایه سازی نشریات با اقدامات صورت گرفته نسبت به سال های اولیه 10 برابر شده است. به عنوان مثال در بخش نشریات فارسی، مقالات نمایه سازی شده از 2561 عنوان مقاله در سال 1387 به 25421 عنوان در سال 1390 افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این رشد 10 برابری تنها مرهون افزایش تعداد نیروها نبوده و تغییر در روش کار به ویژه خلاقیت در حوزه نرم افزاری در پیشرفت های حاصل در ISC نقش به سزایی داشته است.

مهراد تصریح کرد: تحلیل محتوای زبانی نشریات نمایه شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نشان می دهد که تنها 30 درصد نشریات در پایگاه ISI به زبان انگلیسی هستند. در همین حال، 30 درصد به زبان عربی، 29 درصد به زبان فارسی، 6 درصد به زبان ترکی، سه درصد به زبان اردو، یک درصد به زبان مالزیایی و یک درصد به زبان فرانسه می باشد.

چهره ماندگار حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی کشور با ابراز خوشحالی گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اولین نظامی است که نشریات کشورهای اسلامی را به صورت گسترده و به زبان های ملی این کشورها نمایه سازی می نماید.

وی افزود: به خاطر استفاده دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور اعم از دولتی و غیر دولتی، استفاده از زیر مجموعه های این پایگاه، بر اساس تشخیص و پیشنهاد معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، IP های دانشگاه ها و موسسات پژوهشی دریافت و با تعریف IP ها به پایگاه ISC ، هم اکنون تمام موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی کشور به صورت تمام وقت و رایگان به ISC دسترسی دارند.

مهراد در تحلیل بیشتر عملکرد ISC گفت: مایلم ISI را در برابر ISC در دو دهه گذشته مقایسه کرده و به ثبت و نمایه سازی نشریات کشورهای اسلامی در این نظام بین المللی یعنی ISI بپردازم. تحلیل من آن است که تنها 7/1 درصد از کل نشریات جهان متعلق به کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است. این بررسی نشان می دهد که با وجود افزایش سالانه تعداد نشریات در جهان، تعداد نشریات کشورهای اسلامی در ISI مرتباً در حال کاهش است.

بررسی همین بازه زمانی که به آن اشاره کردم نشان می دهد که 83 درصد نشریاتی که در ISI نمایه می شوند متعلق به دو منطقه جغرافیایی یعنی آمریکای شمالی و اروپای غربی است. همچنین بررسی انتشارات ISI در طول دو دهه نشان می دهد که بیش از 83 درصد مقالاتی که در ISI نمایه می شوند به زبان انگلیسی بوده و بنابراین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یک چاره برای کشورهای اسلامی و زبان های ملی این نشریات محسوب می شود.

دکتر مهراد با مقایسه نشریات نمایه شده برخی کشورهای اسلامی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و ISI گفت: به عنوان یک نمونه در طول دو دهه گذشته کشورهای جمهوری اسلامی ایران، مالزی، ترکیه، مصر، اردن، عربستان سعودی، پاکستان، لیبی، کویت، آذربایجان، بحرین، بنگلادش و افغانستان به ترتیب 42، 12، 74، 3، 1، 5، 15، 1، 3، 1، 2، 4، 2 نشریه در پایگاه ISI نمایه کرده اند، در حالی که از همین کشورها به ترتیب 1276، 429، 266، 188، 177، 155، 108، 71، 47، 16، 8، 6 و 5 نشریه در ISC نمایه شده است. با این توصیف، اعتقاد دارم که کشورهای اسلامی به صورت عینی این تفاوت را لمس خواهند کرد و بر مرجعیت ISC صحه خواهند گذاشت.
طبقه بندی: علمی - پژوهشی، 
ارسال توسط فریبرز تقی پور
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت