تبلیغات
انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه - بهره‌گیری از رده بندی جدید اسناد مغناطیسی در کتابخانه ملی
انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه

  همزمان با ورود اطلاعات تاریخ شفاهی گروه اطلاع‌رسانی منابع دیداری و شنیداری، رده بندی جدید این منابع نیز در مخزن اسناد مغناطیسی به کار گرفته شد.

 

به گزارش لیزنا، پس از برگزاری جلسه های متعدد کارشناسی و تخصصی در این زمینه، كارگروه شیوه نامه رده بندی منابع دیداری و شنیداری، مستقر در اداره كل اطلاع رسانی و ارتباطات سازمان اسناد و كتابخانه ملی، شیوه نامه رده بندی منابع دیداری و شنیداری مورد استفاده خود را اعلام كرد....

 

  همزمان با ورود اطلاعات تاریخ شفاهی گروه اطلاع‌رسانی منابع دیداری و شنیداری، رده بندی جدید این منابع نیز در مخزن اسناد مغناطیسی به کار گرفته شد.

 

به گزارش لیزنا، پس از برگزاری جلسه های متعدد کارشناسی و تخصصی در این زمینه، كارگروه شیوه نامه رده بندی منابع دیداری و شنیداری، مستقر در اداره كل اطلاع رسانی و ارتباطات سازمان اسناد و كتابخانه ملی، شیوه نامه رده بندی منابع دیداری و شنیداری مورد استفاده خود را اعلام كرد.

بر این اساس، پس از بررسی شرایط فیزیكی مخزن، تعداد و تنوع منابع موجود و با توجه به اطلاعات موجود در وبگاه ها و رده بندی تعدادی از منابع، نوعی روش چیدمان ویژه، برای این نوع مواد اطلاعاتی در نظر گرفته شده است.

همچنین بر طبق این روش، اساس چیدمان منابع در مخزن حامل های مغناطیسی بر اساس فیزیك و نوع آنها است و محل استقرار آنها نیز پیش از رده بندی توسط آرشیویست معین شده و آدرس دهی خواهد شد. دیگر اجزاء این رده بندی، اصلی یا كپی بودن حامل، شماره ثبت و سال تولید است.

شایان ذكر است، این روش از روش های رده بندی "روسو" اقتباس شده و بر اساس شرایط موجود، بهینه سازی شده است. این اقدام به ساماندهی حامل های صوتی و تصویری در مخزن كمك به سزایی می کند و موجب سهولت و سرعت بازیابی اطلاعات می شود.
طبقه بندی: تازه های خبری، 
ارسال توسط انجمن علمی «علم اطلاعات و دانش شناسی» دانشگاه رازی کرمانشاه
موضوعات
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
نویسندگان
آمار سایت